Перейти до основного вмісту

Тема 4. Політичний устрій, соціально-економічний і культурний розвток Київської Русі та Галицько-Волинської держави ІХ-ХІV ст.

Політичний устрій

Київська Русь – ранньофеодальна держава з монархічною формою правління.
Монархія – це форма державного правління, у якій влада належить одній особі і передається по спадковості.
На ранньому етапі розвитку державності вся влада перебувала в руках Київського князя. Він був головнокомандуючим війська, політичним правителем і верховним суддею. Князь походив із роду Рюриковичів.
Князь – спочатку воєначальник племені або союзу племен у слов’ян, згодом – глава держави.
Князі здійснювали свою владу спираючись дружину.
Дружина – постійне військо князя, члени якого брали участь в управлінні державою.
Дружинники князя виконували подвійну функцію: служили у війську і були його найближчі радники. Дружинники перебували при князі, жили при його дворі. За часів перших князів дружина складалася з варягів, а потім вона стала слов’янської, котра була пов’язана з місцевим життям і населенням. Вищих дружинників набирали із кращих місцевих людей або з людей, які вирізнилися під час війни. Їх стали називати боярами.
Князь радився з боярською радою, що складалася зі старших дружинників, а також вищих представників місцевого населення й духовенства. Функції цієї ради залежали від особистої волі князя.
Під час племінної організації, а також за перших князів важливим органом влади було віче (народні збори), на якому вирішувалися важливі справи. За правління Володимира Великого та Ярослава Мудрого, у часи найбільшої централізації держави, роль віче знизилася. Однак після ослаблення централізованої держави віче знову починає відігравати важливу роль.
Після запровадження християнства на Русі ідеологічно князівську владу підтримувала церква.
На місцях князь правив і судив за допомогою призначених ним намісників, серед яких в основному були сини князя. Крім центральної князівської влади існувала й місцева організація, що складалася з тисяцьких, сотників і десятників.
У кінці  ХІ ст. Київська Русь поступово перетворюється на федеративну монархію.
Федеративна монархія – форма устрою Київської Русі в період роздробленості, за якої вона зі слабо централізованої держави перетворилася на об’єднання князівств, кожне з яких мало ознаки державності, а найважливіші питання внутрішнього життя вирішувалися на князівських з’їздах
 Соціальна структура суспільства Київської Русі
 У Київській Русі існувала особлива соціальна структура суспільства. На верхньому щаблі були князі з роду Рюриковичів. За князями йшли бояри, однак вони не становили замкнуту групу. У неї могли переходити сини священиків і навіть інколи вільних селян. В основному бояри були з числа князівських дружинників. Також боярами ставали місцеві землевласники, вихідці з колишньої родоплемінної знаті. Бояри мали деякі привілеї, закон захищав їхнє майно й життя. За службу бояри отримували землі. Спочатку вся земля в Київській Русі належала князі й він віддавав її боярам у тимчасове користування. Це називається умовне володіння землею. Проте наприкінці ХІ ст., після Любецького з’їзду, землі бояр ставали їхньою приватною власністю, вотчиною. Це називається безумовне володіння землею.
Вотчина (отчина) – земельне володіння, що перебуває в приватній власності й передається по спадковості.
Населення міст складалося з багатих і бідних верств населення, які займалися торгівлею й ремеслом. Багаті торговці майже не відрізнялися від бояр, земельної аристократії. Багатих місцевих, а також іноземних купців називали – гості, торговців середнього статку – купці, а дрібних бідних крамарів і ремісників – чернь. У Києві жило постійно багато іноземних купців – вірменів, євреїв, греків, німців, чехів, поляків тощо.
Серед вільних людей, які належали до нижньої верстви населення були смерди.
Смерди – це вільні селяни, найбільш численна частина сільського населення Русі. Вони жили на власній землі або на землі князя, платили податки, виконували різні повинності: будували укріплення, мости, дороги, брали участь у народному ополченні, здійснювали повоз (надавали транспортні послуги) тощо.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Тема 3. Київська Русь за часів роздробленості. Галицько-Волинська держава Поступове ослаблення Русі. Правління Ярославичів (1054 –1113 рр.)   Ярославичі  – сини та онуки Ярослава Мудрого  Після смерті Ярослава три його старші сини  Ізяслав, Святослав і Всеволод  разом управляли державою, боролися проти половців та намагалися поширити свою владу на землі своїх братів Ігоря та В’ячеслава.   Тріумвірат  – влада трьох.   Ізяслав перебував на Київському престолі тричі: 1054-1068 рр., 1069-1073 рр., 1077 -1078 рр. Святослав посідав Київський трон з 1073 р. по 1076 р. Всеволод правив у Києві з 1078 р. по 1093 р.  У  1072 р.  було затверджено  «Правду Ярославичів»  – писемного зводу законів на Русі.   Боротьба Ярославичів з половцями:   Половці (кипчаки)  – тюркські кочові племена, які панували в українських степах з другої половини ХІ ст. до першої половини ХІІІ ст.  У 1061 р. половці зді...
Тема 1. Стародавня історія України Історичні регіони України Історичні джерела –  будь-які засоби інформації, що безпосередньо відображають історичний процес і дають можливість вивчати минуле людського суспільства, тобто все створене людиною, що дійшло до наших днів у вигляді предметів матеріальної культури, писемних пам’яток, усної творчості тощо. Групи історичних джерел: –  усні  (міфи, легенди, казки тощо) – писемні  (літописи, документи, щоденники, мемуари тощо) –  речові  (залишки жител, знаряддя праці, начиння, одяг тощо) – мовні  (назви річок, гір, міст, сіл тощо) – етнографічні  ( ті, що виникають на основі вивчення побуту та звичаїв сучасних традиційних суспільств (на сьогодні – переважно австралійські чи африканські племена) –  фоно-, фото-, кінодокументи . Археологічна культура  – сукупність археологічних пам’яток певної території і часу, що мають своєрідні місцеві особливості. А. К. отримує назву...
Тема 2. Виникнення та розквіт Київської Русі Розселення східнослов’янських племінних союзів:   На території сучасної  України  –  поляни (р. Дніпро, Київщина) ,  сіверяни (р. Десна, Чернігівщина) ,  деревляни (Полісся, рр. Прип’ять, Тетерев) , дуліби та волиняни (Волинь), білі хорвати (Карпати), уличі та тиверці (рр. Південний Буг, Дністер). На території сучасної Білорусія – дреговичі (драгва – болото), полочани (р. Полота) На території сучасної Росія – ільменські словени (р. Волхов, Новгород), в’ятичі (р. В’ятка), кривичі, радимичі)    Сусіди східних слов’ян: Готи  (германські племена, перебували на тер. України у III – IV ст.),  гуни  (тюркські племена, IV ст.),  болгари  (тюркські племена, VII ст.),  авари  (тюркські племена, VI-VII ст.),  хозари  (іудеї, VIII-X ст.),  угри  (угро-фінські племена, XI ст.),  вікінгі  (інша назва –  нормани, варяги  – мешкан...