Тема 5. Українські землі у складі Великого Князівства Литовського та інших держав (у другій половині ХІV – першій половині ХVІ ст.)
Люблінська унія (28 червня – 1 липня 1569 р.)
Люблінська унія – остаточне об’єднання у 1569 р. Великого князівства Литовського та Королівства Польського в єдину державу Річ Посполиту. У результаті українські землі, що були під владою Великого князівства Литовського увійшли до Королівства Польського.
Причини Люблінської унії:
- Ослаблення Литви у Лівонській війні з Московським царством (1558 – 1583 рр.).
- Неспроможність Литви захистити південні кордони від татарських нападів.
- Прагнення Польщі отримати українські землі й залежних селян.
- Прагнення українських, білоруських та литовських шляхтичів (феодалів) отримати широкі права та привілеї, які мали польські землевласники.
Результати Люблінської унії:
- Утворювалась держава Річ Посполита (в перекладі з польської мови – республіка)
- Князівство Литовське зберігало автономію (часткову самостійність) з окремою адміністрацією, судом, фінансами, військом, законами.
- Існувала спільна зовнішня політика, монета й законодавство, яке здійснювалося на основі Литовських статутів.
- Для Польщі та Литви передбачався єдиний правитель, який одночасно був королем польським і великим князем литовським.
- Влада короля була обмежена і не передавалась по спадковості. Короля обирала на сеймі.
- Уся влада належала спільному сеймі. Сейм складався з сенату та палати послів. До сенату входили король, вище духовенство, урядовці та найвпливовіші феодали. Палата послів складалася із обраних шляхтичів.
- Шляхтичі мали право не підкорятися королю, тому Річ Посполиту називають шляхетською республікою.
- Українські землі, які належали Литві, переходили під владу Польщі.
На українських землях утворювалось шість польських воєводства: Руське (Галичина), Белзьке, Брацлавське (Східне Поділля), Волинське, Київське та Подільське. У 1618 р. за результатами Деулінського перемир’я між Річчю Посполитою та Московським царством до Польщі були приєднані Чернігово-Сіверські землі, на яких було утворене сьоме Чернігівське воєводство.
Запам’ятайте землі, які були приєднані до Польщі внаслідок Люблінської унії. Запам’ятайте місце розташування та кордони польських воєводств, що були утворені на українських землях. Зверніть увагу на Чернігівське воєводство, яке було утворене після Деулінського перемир’я 1618 р.
Коментарі
Дописати коментар